15.08.2023
Autor: David Hora

Kolín porazil prvního z rakouských soupeřů! Tři přesilovkové góly ve třetí třetině zajistily obrat na 5:4

15.08.2023
5:4

SC Marimex Kolín vs Vienna Capitals

1:1, 1:3, 3:0

Soukup (Sajdl) – Pinkas, Kolmann (A), Piegl, Němec, Hampl, Naar, Klinecký – Dlouhý, Skořepa, Král (A) – Vrhel, Morong, Ouřada – Síla, Koukal (C), Pajer – Šedivý, Michal Beneš, Lang. Trenér: Jan Šťastný.

Wraneschitz (Lo. Widhalm) – Heinrich, Fischer, Hackl, Drugge, Posch, Brunner, Pallierer – Antal, Cheek, Weinger – Stinil, Eriksson, Hartl – Kainz, Wallner, Zusevics – Piff, Kromp, Preiser. Trenér: Marc Habscheid.

​Kolín se ve slunečném podvečeru poprvé představil před svými fanoušky v domácím prostředí. Kolínští byli vítězně naladění po zápase v partnerském Hradci Králové. To si přenesli do první třetiny, kde se trefili jako první. Vídeňští se však nevzdali a zápas vzali do vlastních rukou. Do třetí části se tak vstupovalo za stavu 4:2 pro hostující celek. Kozlové však nehodlali duel jen tak odevzdat. Díky velmi dobrým přesilovkám se postupně trefili Josef Skořepa, Lukáš Pajer a obrat dokonal opět Lukáš Pajer.

Branky a nahrávky: 8. Ouřada (Dlouhý, Koukal), 28. Morong (Naar, Klinecký), 51. Skořepa (Kolmann, Pajer), 53. Pajer (Skořepa, Král), 60. Pajer (Král, Skořepa) – 19. Preiser, 21. Hartl (Drugge), 34. Heinrich (Weinger), 35. Wallner (Pallierer, Brunner)

SC Marimex Kolín: Soukup (Sajdl) – Pinkas, Kolmann (A), Piegl, Němec, Hampl, Naar, Klinecký – Dlouhý, Skořepa, Král (A) – Vrhel, Morong, Ouřada – Síla, Koukal (C), Pajer – Šedivý, Michal Beneš, Lang
Trenér:Jan Šťastný

Vienna Capitals: Wraneschitz (Lo. Widhalm) – Heinrich, Fischer, Hackl, Drugge, Posch, Brunner, Pallierer – Antal, Cheek, Weinger – Stinil, Eriksson, Hartl – Kainz, Wallner, Zusevics – Piff, Kromp, Preiser
Trenér: Marc Habscheid

Kolín ke svému třetímu zápasu a prvnímu představení doma nastoupil v sestavě, kterou bychom často mohli vidět v průběhu sezóny. Zápas proti semifinalistovi rakouské ligy z Vídně byl první v sezóně pro Zdeňka Krále, který se potýkal s menším svalovým zraněním a také pro jednu z největších letních posil, a to Josefa Skořepu, veterána, který přestoupil do Kolína z Jihlavy. Poprvé v letošní přípravě šanci dostal taky Jakub Soukup.

Kolín začal v první periodě velmi aktivně, když už po patnácti sekundách zaznamenal první střelu. Tlak Kozlů v prvních pár minutách vypramenil ve faul vídeňského Preisera. Po několika nezdařených pokusech se kombinace Kolínských konečně povedla, když Petr Koukal přihrával Kryštofu Ouřadovi, který střelou překonal brankáře Capitals. Po trochu klidnější pasáži a nevyužitých přesilovkách na obou stranách už to vypadalo, že Kolínští si do kabiny odnesou jednogólový náskok, když necelé dvě minuty před koncem třetiny backhandem dorážel Armin Preiser.

V průběhu první přestávky se na ledě objevili mladí Kozlové ročníku 2013. Odehráli sedmiminutový zápas a sklidili hlasité povzbuzování fanoušků.

Začátek druhé třetiny se vydal opačným směrem než začátek té první, když se už po 41 vteřinách prosadila druhá formace Vídeňských po střele Nikolause Hartla do šibenice branky Soukupa. Oba týmy dostaly šanci zahrát si přesilovou hru, ale ani jeden ji nedokázal využít. Trvalo to však pouze minutu a vteřinu od přesilovky domácích, aby vyrovnali skóre v čase 27:45 po střele Matěje Moronga na bližší tyč. Kolínští poté dostali šanci obrátit zápas zpět na svoji stranu po faulu vídeňského Zintise-Naurise Zusevicse. To se jim však nepovedlo a šest vteřin po hře pět na pět si přesilovku zahráli Vídeňští. Tu po minutě a půl tlaku využil Dominique Heinrich, když se dostal před Soukupa a na počtvrté ho překonal. Netrvalo to ani dvě minuty a aréna ztichla znovu, když v čase 34:29 Evan Weinger střelou od modré zvyšoval už na 4:2 pro tým z Rakouska. Kolínští dostali šanci snížit opět v přesilové hře, ale to se nepovedlo a do třetí části se tak šlo za stavu 4:2 pro Capitals.

Hned na začátku třetí třetiny si přesilovou hru zahráli Vídeňští po faulu Reného Piegla. Přesilovku však nevyužili a zápas tak pokračoval ze stejného stavu. Ve 49. minutě se na branku Vídně řítil Daniel Šedivý, brankář Wraneschitz však vyrazil proti němu a mladému útočníku se nepovedlo ho překonat. O necelé dvě minuty později už se Kolínským brankáře týmu z hlavního města Rakouska podařilo překonat. Konkrétněji to byl Josef Skořepa po nahrávce Kolmanna, kterému přihrával Lukáš Pajer. Domácí tak využily přesilovku pět na tři a snížili skóre na 4:3. Hra tak pokračovala pět na čtyři, Kozlové zamkli Vídeň v útočné třetině a devět sekund po konci výhody se jim povedlo vyrovnat. Král nahrával Skořepovi a ten posunul puk k Lukáši Pajerovi, který ho zasunul do branky. Už to vypadalo, že uvidíme prodloužení, ale minutu před koncem sekal Patrick Antal a Kolín dostal šanci otočit zápas. Na ledě se ukázala stejná formace jako u čtvrtého gólu Kozlů. Puk tentokrát cestoval od Josefa Skořepy k Zdeňkovi Královi, ale střelec zůstával stejný. Lukáš Pajer tak svým druhým gólem ve třetí třetině pomohl k obratu z 2:4 na 5:4.

Další zápas Kozlové odehrají ve čtvrtek v 17:30 proti Banské Bystrici opět na zimním stadionu v Kolíně.

Jan Šťastný (SC Marimex Kolín): V první třetině jsme měli dobrý vstup do utkání, kdy jsme měli několik gólových šancí, které jsme bohužel neproměnili, až na využitou přesilovku. Na soupeři bylo znát, že hraje první přípravný zápas, kdy nebyli rozehraní, ale v průběhu utkání se do zápasu dostali. Od druhé třetiny se rozehráli a ukázali hokejové věci a převzali otěže utkání. My jsme ve třetí třetině stále snažili dostat zpátky do hry, pomohla nám přesilovka 5 na 3, následně jsme využili i přesilovku 5 na 4. Na konci, kdy už se zdálo, že utkání skončí remízou, jsme dostali další přesilovku a dobrá produktivita v nich nám zajistila nakonec vítězství. Za výhru v prvním domácím utkání jsme rozhodně rádi, ale od zítra nastupujeme zpátky do práce a musíme se připravit na čtvrteční utkání s Banskou Bystricí, které bude minimálně stejné náročné jako proti Vídni.