Kozlové padli podruhé v řadě, rozhodla první třetina

5:2

LHK Jestřábi Prostějov vs SC Marimex Kolín

4:0, 0:1, 1:1

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 01:39 Veselý (Fronk, Pitule; 5/5), 09:44 Doležal (Hašek; 5/5), 11:50 Doležal (Illéš, Poledna; 5/5), 13:25 Doležal (Hanousek, Jiránek; 5/4), 56:13 Jiránek (Venkrbec, Maruna; 5/5) – 28:16 Šedivý (Lang, Piegl; 5/5), 43:20 Skořepa (Vrhel, Ouřada; 5/4). Rozhodčí: Pilný, Kosnar – Malý, Vašíček. Diváci: 1373. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. Střely na branku: 36:23 (14:8, 10:10, 12:5). Zblokované střely: 10:18. Vhazování: 39:26. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.

Sestavy

Štipčák – Hanousek, Šidlík, Pěnčík, Drtil, Krejčí, Forman, Poledna – Doležal, Hašek, Illéš – Burian, Ostřížek, Slanina – Veselý, Pitule, Fronk – Maruna, Venkrbec, Jiránek.

Lukáš – Pinkas, Kolmann, Piegl, Šedivý, Hampl, Häusler – Ouřada, Moravec, Král – Dlouhý, Skořepa, Lang – Síla, Vrhel, Gajda.

Kolínští se po velmi nevydařeném domácím zápase proti poslednímu Frýdku-Místku vydali do Prostějova, kde chtěli prohru 3:0 odčinit. To se však nestalo, když Středočeši už po první třetině prohrávali 4:0. Dokázali sice snížit, ale Jestřábi si pohlídali své vedení a v závěru upravili na konečných 5:2. Poprvé v sezóně se trefil Jakub Šedivý. Další zápas Kozly čeká ve středu na ledě Třebíče.

Marodka Kozlů a první starty v Chance Lize

Kozlové oproti utkání proti Frýdku-Místku nastoupili ve velmi oslabené sestavě, když kabinou prolétla viróza a ze soupisky vyřadila útočníky Petra Koukala, Lukáše Pajera, Daniela Šedivého a nejvytěžovanějšího brankáře Chance Ligy Jakuba Soukupa. Z obránců chyběl Štěpán Němec. Kolínským chyběl také Radek Pilař, který v páteční podvečer nastoupil za Hradec Králové.

V brance se tak poprvé objevil Jan Lukáš, který přestoupil do partnerského Mountifeldu HK z finské SaiPy. Kolínský odchovanec Michal Hausler se sice na soupisce objevil už před středečním domácím utkáním, ale proti Rysům na led nenaskočil. V dnešním zápase však devatenáctiletý bek dostal šanci a zahrál si v druhé nejvyšší soutěži.

Kolaps v první třetině, hattrick Doležala

Modrobílí byli už od prvních minut v oslabené sestavě horším týmem, když si už po minutě a půl Prostějovští vytvořili tlak v pásmu a z pravé strany Jiří Fronk, puk se však odrazil od nohy Tomáše Pituleho k bývalému kolínskému hráči Janu Veselému, který obkroužil branku Jana Lukáše a zasunul puk do odkryté klece.

O necelou minutu a půl později mohl snížit veterán Josef Skořepa, který si ocitl úplně sám před mladým brankářem Markem Štipčákem. Z bezprostřední blízkosti však puk přes brankovou čáru nedostal. Následovalo vyloučení domácích a velký tlak Kolínských v početní výhodě, ten ale k ničemu nevedl.

Pak už to zase byli domácí, kdo kontroloval hru. V desáté minutě rozehrával brankář Kozlů Jan Lukáš, který našel Petra Kolmanna, ten však puk ztratil a osamoceni před brankou se ocitli Petr Hašek se Zdeňkem Doležalem, nejlepším střelcem Jestřábů. Hašek pouze posunul puk druhému jmenovanému, který už měl jednoduché zakončení přes ležícího Lukáše.

Uplynulo pouze něco málo přes dvě minuty a ve velké šanci se opět ocitl třicetiletý forvard Zdeněk Doležal, toho našel přihrávkou a poslal do samostatného úniku Jakub Illéš. Kolínský brankář sice střelu Doležala vyrazil, ale pouze nad sebe, a puk poté doskákal do branky za jeho zády po odrazu od Reného Piegla.

Ani to Jestřábům nestačilo a o 97 sekund později v přesilovce kombinovali na modré čáře, odkud nejproduktivnější bek soutěže Tomáš Hanousek našel na levé straně opět Doležala, který se střelou z první z vrcholu kruhu nemýlil a trefil se přesně nad pravé rameno Jana Lukáše. Svým třetím gólem v tomto zápase se tak posunul v tabulce střelců na první místo.

Snížení a první gól Jakuba Šedivého

První velkou šanci v druhém dějství sice měli hosté, když branku z mezikruží přestřelil Illéš, ale už od prvních okamžiků byla vidět větší aktivita hostů. Do velké šance se dostali třeba ve 22. minutě v úniku 3 na 2 nebo o 2 minuty později, když před brankou byl volný Petr Moravec. I přestože tyto šance ke gólu nevedli mohli jsme vidět znejistění Prostějovských, kteří si sice dokázali vytvořit tlak, ale nedostali se do žádné větší šance.

Na časomíře se psal čas 28:16, když se modrobílí dočkali zaslouženého snížení. Po pravé straně vyvážel ze svého obranného pásma Kryštof Lang, který na sebe natáhl všechny hráče Prostějova a na druhé straně našel rozjetého Jakuba Šedivého. Dvacetiletý bek zavezl puk do třetiny Jestřábů a po stahovačce střelou přes jednoho z obránců prostřelil gólmana domácích.

Domácí se sice snažili rychle vyrovnat, ale ani Jan Veselý ani Zdeněk Doležal tentokrát nedokázali překonat Jana Lukáše, který vytáhl dva skvělé zákroky.

Vydařené přesilovky, Skořepa vstřelil svůj 4. gól

Kozlům se v této sezóně vůbec nedaří v přesilovkách. Promění pouze okolo 12% početních výhod. Horší je pouze jihlavská Dukla.

Jinak tomu však bylo v dnešním zápase, to jsme mohli vidět už v první třetině po vyloučení Tomáše Pituleho ve čtvrté minutě, kdy si Kozlové vytvořili velký tlak. Stejně tomu bylo i ve druhé části, když Kolínští dostali šanci snížit hned dvakrát, i přesto, že snížit se jim nepovedlo, dokázali se usadit v pásmu soupeře a vyslat několik střel, což je něco s čímž se Kozlové v této sezóně zatím potýkají.

Kozlové dostali šanci v početní převaze popáté ve čtvrté minutě třetího dějství a na popáté už se dobrá hra v přesilovce vyplatila. Kryštof Ouřada pálil z levé strany, jeden z Jestřábů však jeho pokus zblokoval a k puku se dostal před Markem Štipčákem Stanislav Vrhel, ten si přikopnul puk a posunul ho na zkušeného Josefa Skořepu. Nejproduktivnější hráč Kolínských se pak už do prázdné branky nemýlil.

Středočeši poté dostali šanci snížit na rozdíl jediného gólu opět v početní převaze, když z levé strany po krásné přihrávce od Zdeňka Krále střílel opět Kryštof Ouřada, hráč Kozlů s nejvíce individuálními šancemi. Střela mu však nesedla a skončila pouze na betonech domácího brankáře.

Vyloučení a nepovedený závěr

V druhé polovině třetí třetiny se Kolínští snažili vytvořit si tlak, a ještě zdramatizovat utkání, to ale zkomplikovala vyloučení. Fauly jsou něco, co Kozly trápí v průběhu této sezóny, když jsou druhým nejvylučovanějším týmem celé soutěže. I přestože v oslabeních sice inkasují méně než všechny ostatní týmy, tak tresty berou Středočechům síly a čas se prosadit ofenzivně.

Vyloučení Jana Hampla a Reného Piegla tak oslabili Kozly v klíčových minutách, a i když se Prostějovští nedokázali prosadit Kolínští už neměli čas zápas vyrovnat.

Výsledek zápasu ještě tři a třičtvrtě minuty před koncem korigovali Jestřábi. Matouš Venkrbec našel před brankou Tomáše Jiránka, který dotlačil puk až za záda Jana Lukáše.

Prostějovští si poté už pohlídali závěr zápasu a nepřipustili žádné další komplikace. Připsali si tak tři body a od výměny hlavního trenéra jsou po reprezentační přestávce stoprocentní. V tabulce se dostali na čtvrté místo před Sokolov, který prohrál potřetí v řadě.

Zajímavost

Pamětníci si možná po první třetině vybavili zápas mezi Kozly a Jestřáby z první sezóny, kdy Kolín působil v druhé nejvyšší soutěži. Po první třetině stav sice byl vyrovnaný 2:2, ale poté se Prostějovští právě na domácím ledě rozstříleli a nadělili modrobílým 11 branek. Zajímavý zápas to tak byl pro Jana Veselého, který si v tomto zápase připsal asistenci ještě v dresu Kozlů a dnes byl na druhé straně tohoto duelu. Hráči v týmu Kolína, kteří si tento zápas jistě pamatují to jsou Vojtěch Síla a Zdeněk Král.

Jak jsou na tom Kozlové?

Kolínští i podruhé prohře v řadě zůstávají na jedenácté příčce, ta desátá však odskočila na rozdíl už 6 body, když rezerva Pardubic zvládla zápas proti Přerovu. Na rozdíl 3 bodů se přiblížil nováček ze Znojma, který porazil předposlední Slávii 3:1. S 25 body Kozlové tak potřebují v dalších zápasech nutně bodovat, aby měli šanci vybojovat si postupovou pozici.

Modrobílí také stále mají nejméně vstřelených branek ze všech týmů. Na předposlední Frýdek-Místek nyní ztrácí už 7 vstřelených gólů. V následujících utkáních tak bude velmi důležité se prosadit.

Co čeká Kozly dál?

Kozlové před sebou mají druhý venkovní zápas v řadě. Poprvé v sezóně se ukážou na ledě Třebíče, kterou doma porazili 2:1 po prodloužení. Zápas se odehraje ve středu 22. listopadu od 17:30.

Další domácí zápas odehrají v sobotu 25. listopadu tradičně od 17:00 proti jedné z nejlepších ofenzív v lize. Utkají se totiž se třetími Litoměřicemi.