27.11.2023
7:3

VHK ROBE Vsetín vs SC Marimex Kolín

3:2, 1:0, 3:1

Branky a nahrávky: 03:57 Jandus (Dědek, Hrňa; 5/5), 17:08 Kern (Jenáček, Hořanský; 5/5), 19:59 Larsen (5/5), 20:28 Klhůfek (Rob, Jonák; 5/5), 40:11 Klhůfek (Rob, Jonák; 5/5), 43:16 Klhůfek (Jonák, Rob; 5/4), 45:48 Jonák (Rob, Ondračka; 5/5) – 05:28 Piegl (Němec, Pajer; 5/5), 06:21 Pajer (Skořepa, Dlouhý; 5/5), 50:02 Vrhel (Moravec, Gaspar; 5/5). Rozhodčí: Kubičík, Šudoma – Otáhal, Vašíček. Diváci: 1886. Vyloučení: 7:14. Využití: 1:0. Střely na branku: 55:21 (16:8, 20:3, 19:10). Zblokované střely: 9:3. Vhazování: 42:19. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 7:2, 7:3.

Romančík – Jenáček, Staněk, Ondračka, Smetana, Ďurkáč, Larsen – Jonák, Klhůfek, Rob – Hořanský, Dědek, Hrňa – Bláha, Kern, Jandus – Vaňo, Kratochvil, Kubiš.

Soukup (44. Tichý) – Pinkas, J. Šedivý, Piegl, Němec, Hampl, Gaspar, Naar – Dlouhý, Skořepa, Pajer – Síla, Morong, Král – Vrhel, Moravec, Ouřada – D. Šedivý, Lang.

Valaši vstupovali do pondělního zápasu z druhého místa jako jasný favorit a svou roli ve druhé a třetí třetině potvrdili, když přírodní hattrick vstřelil Pavel Klhůfek. Kozlové si tak po prohře 3:7 z Moravy neodváží ani bod. Další utkání je čeká ve středu 29. listopadu doma proti Slávii od 18:00.

Kozlové do zápasu vstupovali po několikadenní pauze, kterou vytvořilo odložení sobotního utkání proti Litoměřicím z důvodu střevní virózy Kolínských. Naposledy tak ve velmi oslabené sestavě vyhráli na ledě Třebíče vysoko 6:1 a připsali si do tabulky 3 body. S 28 body byli na 11. místě a na poslední postupovou příčku ztráceli 6 body, na druhou stranu mají jeden zápas k dobru oproti 10. rezervě Pardubic.

Vsetínští v této sezóně jsou opět jedním z nejlepších týmů, když do zápasu vstupoval s 45 body z druhé příčky tabulky. Favoritovy se v poslední době však nedařilo, když dokonce po reprezentační přestávce prohrál dvakrát v řadě, což se stalo poprvé v této sezóně. V sobotním utkání Vsetínští dokázali otočit skóre proti Znojmu a vyhrát po prodloužení a do dnešního střetnutí s Kozly tak Valaši měli velkou motivaci na předchozí výhru navázat.

Kozlové do zápasu ve Vsetíně nastoupili v téměř kompletní sestavě, když z útočníků chyběl pouze Petr Koukal a v obraně Petr Kolmann. Na druhou stranu tým podpořil z Hradce Králové obránce Michael Gaspar.

Golová přestřelka a bleskové obraty

Týmy, které přijedou na Lapač to nikdy nemají jednoduché, o čemž svědčí i druhá nejvyšší průměrná návštěvnost domácích zápasů, a to obzvlášť v prvních minutách utkání, kdy se domácí snaží rychle získat vedení.

Jinak tomu nebylo ani ve střetnutí se Středočechy, když si od prvních minut Vsetínští tvořili tlak a už po 25 vteřinách hry měli šanci otevřít skóre, když kotouč poskakoval na brankové čáře za zády Jakuba Soukupa. Z tlaku, který následoval si domácí vybojovali alespoň přesilovou hru. V té se sice prosadit nedokázali, ale ihned po jejím skončení už ano.

V čase 3:57, 6 vteřin po vypršení trestu Matěje Moronga, se úplně osamocený v mezikruží ocitl Matyáš Dědek, kapitán Valachů Erik Hrňa ho našel přesnou přihrávkou a první jmenovaný střílel mezi betony Jakuba Soukupa, ten si s touto střelou sice ještě poradil a vyrazil ji před sebe, kde ale stál Tomáš Jandus, který se s pukem otočil a trefil skulinu mezi betony hostujícího brankáře.

Ihned po gólu pokračoval nápor domácích a Kozlové se nemohli dostat do útoku až do 6. minuty, kdy z pravé strany pálil Kryštof Ouřada, hráč s nejvíce individuálními šancemi v týmu Kozlů, s jeho střelou si ale brankář Patrik Romančík poradil a vhazovalo se tak po jeho levici.

Kozlové vhazování v útočném pásmu vyhráli a ihned od modré čáry střílel Štěpán Němec, jeho střela ale byla zblokována a odrazila se k mantinelu, kde se první k puku dostal René Piegl, nejproduktivnější bek Kolína, a golfovou střelou prostřelil Romančíka, který na střelu neviděl, když před ním projel Lukáš Pajer, mezi betony.

První formace Kozlů ještě zůstala na ledě, a to se vyplatilo, když se ani ne o minutu později prosadili znovu. V čase 6:21 totiž kapitán Kozlů Josef Skořepa našel ve středním pásmu volného Lukáše Pajera, který jel na Romančíka úplně sám. Brankář domácích si sice vyjel, ale mladý útočník neváhal a střelou nad rameno slovenského brankáře překonal a rozvlnil síť jeho branky.

Během 53 vteřin se tak skóre zápasu překlopilo na stranu Kolínských. Tento bleskový obrat dodal Středočechům síly a v následujících minutách si dokázali vybojovat dvě přesilovky a velký tlak v pásmu Vsetína. Třetí gól v krátkém sledu však přidat nedokázali a po faulu Štěpána Němce jakoby, se hra překlopila a lepším týmem byli opět domácí. V početní výhodě si sice ještě neprosadili, i přestože několikrát vytvořili závar před brankou hostů, ale o necelé dvě minuty později už ano.

Pozemní střelu Šimona Jenáčka od modré čáry v čase 17:08 tečoval Adam Hořanský, ale na tento pokus ještě nejvytěžovanější brankář Chance Ligy betonem dosáhl, ale vyrazil ho pouze k Janu Kernovi, který si kotouč přikopl a zakončil do odkryté branky.

Už to vypadalo, že se do kabin půjde za vyrovnaného stavu, když si v posledních 30 vteřinách domácí vytvořili tlak v pásmu Kozlů a v posledních sekundách prvního dějství nahazoval od modré čáry puk na branku švédský bek Mads Larsen, jeho střelu zapadla přesně do rohu Soukupovy branky, ale současně s touto střelou zazněla také siréna a rozhodčí se tak museli ujistit, zda gól platí. Po krátké poradě branku uznali a domácí tak šli v čase 20:00 do vedení 3:2.

Tlak domácích a vynikající Jakub Soukup

Domácí vstoupili do druhé třetiny ještě lépe než do té první, když už v prvním střídání z levé strany střílel Luboš Rob, jeho pokus Jakub Soukup vyrazil zpět na hůl jednoho z nejproduktivnějších hráčů Valachů a ten přesnou přihrávkou našel Pavla Klhůfka, který z mezikruží střílel do polodkryté branky a nemýlil se. Už po 28 vteřinách druhého dějství se tak trefil v druhém zápase v řadě a zvýšil vedení domácích na dva góly.

Tam však nápor zelenožlutých nekončil a už ve dvacáté třetí minutě mohl zvyšovat Roman Vaňo, který byl úplně osamocený před hostujícím brankářem. Jakub Soukup však vytáhl skvělý zákrok a betonem vyrazil puk do rohu, a i přes několik inkasovaných gólu ukázal, že patří ke špičce brankářů druhé nejvyšší soutěže.

To potvrdil také, když skvěle vychytal opět Romana Vaňa, který se po vhazování ocitl před brankou úplně osamocený. Poradil si také třeba s Janem Kernem, který prokličkoval Piegla a střílel z levého kruhu, nebo s velkými šancemi Víta Jonáka. Nejprve, když se dostal do samostatného úniku a z bezprostřední blízkosti nedokázal Soukupa prostřelit, a poté když v poslední minutě prostředního dějství domácí nahazovali puk na hostujícího gólmana a puk se odrazil před úplně odkrytou branku na hůl Jonáka a kolísnký brankář zasáhl lapačkou.

Kozlové v této sezóně mají problém s disciplinovaností, když jsou jedním z nejvylučovanějších týmů, a jinak tomu nebylo ani dnes. V průběhu zápasu nasbírali 39 trestných minut za 12 trestů. Co však hraje ve prospěch Kozlů je oslabení, ve kterém jsou nejlepší v celé soutěži, což potvrdili i dnes, když inkasovali pouze jednou za 18 minut v oslabení.

Hattrick Klhůfka a střídaní brankářů

Těžko se dá představit ještě lepší vstup do třetiny než ten, který Valaši předvedli ve druhé části, ale i to Vsetínští na domácím stadionu zvládli. Už 11 sekund po úvodním buly po levém křídle sjížděl Pavel Klhůfek, kterému přihrál Robin Staněk a první jmenovaný se střelou po zemi mezi betony nemýlil a zvýšil na rozdíl 4 branek.

I na tento gól se snažili domácí navázat, nejprve se jim to sice nedařilo, ale poté se jim povedlo vybojovat přesilovou hru po faulu Josefa Skořepy a v 44. minutě už zvyšovali na rozdíl 5 branek. K puku se dostal opět Pavel Klhůfek, tentokrát na pravé straně naznačil střelu, vymíchal Jakuba Soukupa a poté pouze zasunul puk do odkryté branky. Na to už reagovala trenérská lavice Kozlů, která vystřídala brankáře a šanci dostal Jakub Tichý.

Jakub Tichý si sice poradil s pokusy domácích v přesilovce, ale už vteřinu po vypršení trestu inkasoval. Za branku zavážel puk Luboš Rob a Jakub Tichý se přesunul na protější tyč. Zkušený útočník však našel přihrávkou na první tyč Víta Jonáka, který střelou nad překonal mladého brankáře Kozlů.

Šanci v početní výhodě poté dostali i Kozlové, ti však stejně jako Valaši přesilovku neproměnili, ale 40 vteřin po jejím konci se do úniku 2 na 1 dostali Vojtěch Síla a Stanislav Vrhel. Druhý jmenovaný to vzal na sebe a přízemní střelou na beton prostřelil domácího gólmana a přidal tak desátý gól na gólový účet tohoto zápasu.

Ve zbytku utkání se ani jeden z týmů nehnal dopředu a nic zajímavého se nestalo až na hromadnou potyčku po faulu Matěje Moronga tři minuty před koncem zápasu, ve které bylo dohromady rozděleno 35 trestných minut. V poslední minutě si domácí ještě vytvořili velký tlak v dvojnásobné početní převaze, skórovat se jim ale nepodařilo.

Jak jsou na tom Kozlové?

Kozlové po prohře ztrácí na desátou poslední postupovou příčku ztrácí už 9 bodů, když rezerva Pardubic zvládla zápas proti Znojmu a odskočila tak Kozlům. Na druhou stranu Kolínští s 28 body mají jeden zápas v rukávu.

Co čeká Kozly dál?

K dalšímu utkání se Kolínští vrátí po týdnu a půl zpět na domácí led v zápasovém prostředí. Utkají se proti pražské Slávii a ve středu 29. listopadu od 18:00 se budou snažit vybojovat 10. výhru v této sezóně.