Gólovou přestřelku rozhodl v prodloužení Čachotský, Kozlové na Duklu nestačili

09.12.2023
4:5p

SC Marimex Kolín vs HC Dukla Jihlava

2:3, 2:1, 0:0 – 0:1

Branky a nahrávky: 15:57 Morong (5/5), 18:31 Síla (Ouřada, Morong; 5/5), 36:21 Vrhel (Král; 5/5), 38:18 Vrhel (Kolmann; 5/5) – 10:49 Jelínek (Havránek; 5/5), 17:06 Brož (Bartoš, Čachotský; 5/4), 17:35 Ozols (Havránek, Harkabus; 5/5), 35:07 Menšík (Brož, Ozols; 5/5), 63:15 Čachotský (Harkabus, Ozols; 4/3). Rozhodčí: Bejček, Kostourek – Maštalíř, Kotlík. Diváci: 912. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Střely na branku: 28:32 (17:12, 5:10, 4:9). Zblokované střely: 3:4. Vhazování: 32:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5.

Soukup – Hampl, J. Šedivý, Piegl, Němec, Gaspar, Kolmann – Vrhel, Koukal, Král – Dlouhý, Skořepa, Pajer – Síla, Morong, Ouřada – D. Šedivý, Moravec, Gajda.

Beran – Bilčík, Ozols, Dundáček, Chvátal, Kolář, Kočí, Vala – Čachotský, Bartoš, Cachnín – Harkabus, Havránek, Jelínek – Štefančík, Kupriianov, Burkov – Pořízek, Menšík, Brož.

Kolínští se v rámci 29. kola Chance Ligy střetli s jihlavskou Duklou ve speciální sadě dresů Kozla Nozdra. Již třetí zápas Kozlů v řadě došel až do prodloužení, když se oba týmy v prvních dvou třetinách trefili čtyřikrát a ve třetí části se už nikdo neprosadil. V prodloužení v přesilové hře rozhodl Tomáš Čachotský střelou z první. Kozlové tak v posledním zápase před reprezentační pauzou na výhru proti Porubě nenavázali.

Oba týmy vstupovaly do zápasu po sérii střídajících se proher a výher. V 28. kole si poradily se svými soupeři. Kozlové po nájezdech přemohli první Porubu a Jihlavští s přehledem vyhráli 4:1. Jihlava do zápasu vstupovala s 41 body z osmého místa a Kolínští s 34 body z 11. místa.

Pomalejší start a rychlé góly

Oba týmy sice vstoupili do zápasu aktivně a dostali se ke střelám, ale ani Kozlové ani Jihlavští se nedostali do velké šance. To se, ale změnilo, když se první část překlopila do své druhé poloviny a skóre zápasu otevřeli hosté.

V čase 10:49 rozehrávali ze své třetiny Jihlavští. Dlouhá nahrávka z obranného pásma našla hůl Šimona Jelínka, který zavezl puk do třetiny a krásnou individuální akcí se proháčkoval přes Jana Hampla. Ke střele se ale dostat nedokázal a puk na branku jen po zemi nahodil. Tento pokus však Jakub Soukup vyrazil pouze před sebe přímo na čepel Tomáše Havránka. S jeho dorážkou si domácí brankář ještě poradil, ale na druhý pokus Jelínka už nestačil.

Vyrovnáno mohlo být už po čtyřech minutách, když se po velké chybě hostů dostal před brankou Stanislav Vrhel. Hostující Adam Beran si však s jeho střelou poradil. Vyrovnání se ale Kozlové dočkali o dvě minuty později.

Na konci 16. minuty zavážel puk do útočné třetiny Matěj Morong, ten puk zavezl až za branku odkud našel úplně volného Kryštofa Ouřadu, který však z první trefil pouze spojnici a puk se odrazil na hůl hostů. Jihlavští obránci se pokusili puk vyhodit, ale dostali ho pouze zpět na hůl Matěje Moronga, který střelou zápěstím z vrcholu kruhu překonal Berana do pravého horního rohu.

Ani ne o půl minuty později mohli Kozlové jít dokonce do vedení, když Zdeněk Král přihrál Stanislavu Vrhelovi, který z levé strany nastřelil pouze tyč. V čase 17:10, to byli Jihlavští, kteří udeřili.

V útočném pásmu nejprve fauloval Zdeněk Král a hosté tak dostali šanci zahrát si v přesilovce. Tomáš Čachotský chvíli držel puk na vrcholu pravého kruhu a poté krásnou žabičkou našel vedle branky Kozlů David Bartoš, který se otočil a bekhendem našel před úplně prázdnou brankou Vítězslava Brože, který už měl jednoduchou práci. Pro Duklu toto byl teprve devátý gól v početní výhodě v této sezóně.

Netrvalo to ani 25 sekund a hosté šli do dvoubrankového vedení. Na útočné modré čáře našel Patrikse Ozolse Tomáš Havránek. Lotyšský obránce poté pouze projel do útočného pásma a dostal se úplně osamocený před Soukupa, toho bekhendovým blafákem překonal a vstřelil svůj druhý gól v této sezóně.

Ani tam ale gólový účet první třetiny nekončil. V čase 18:29 se totiž trefili Kozlové. Matěj Morong vybojoval puk v rohu a posunul ho na Kryštofa Ouřadu, ten našel úplně volného Vojtěcha Sílu, který poté prostrčil puk mezi betony jihlavského gólmana a vstřelil tak druhý gól třetí útočné formace v tomto zápase.

Ještě v poslední minutě první třetiny Kozlové měli šanci vyrovnat, když dostali příležitost v přesilovce, ale i přes velký tlak a dlouhé kombinování se neprosadili.

Tresty, bitka a 3 góly za 3 minuty

Oba týmy vstoupili do druhé třetiny velmi opatrně. Ani jeden z týmů se nedokázal v prvních patnácti minutách prostředního dějství dostat do žádné větší šance nebo tlak, a to i přesto, že jsme mohli vidět vyloučení a početní výhody na obou stranách. Nejzajímavější události byla bitka Marka Chvátala a Daniela Šedivého za brankou hostů po zákroku berana. Po dlouhém souboji vyhrál jihlavský Chvátal.

Až v čase 35:07 se fanoušci dočkali 6. gólu zápasu. Jihlavští kombinovali v útočném pásmu, a nakonec od modré čáry puk na branku střelou golfem nahazoval Vítězslav Brož, jeho pokus i přes tři hráče v cestě Jakub Soukup viděl a vyrazil ho před sebe, kde však v mezikruží stál Matouš Menšík, který střelou po zemi vedle betonu z otočky překonal domácího brankáře.

Dvougólové vedení hostů však netrvalo dlouho, když už ani ne o minutu a půl později snižoval Stanislav Vrhel. Od mantinelu z pravého kruhu střílel Zdeněk Král, s jeho střelou si ale jednoduše poradil brankář hostí, když jí vyrazil vyrážečkou, jenže Jihlavští chybovali a před odkrytou brankou nechali úplně volného útočníka, který se připojil ke Kozlům v létě. Stanislav Vrhel byl ve správný čas na správném místě a měl už jednoduchou práci, ve které se nemýlil a snížil zpět na rozdíl jediného gólu.

Ani to však nebylo všechno pro druhé dějství. O dvě minuty později totiž z vlastní třetiny vyvážel Petr Kolmann, ten poté našel na červené čáře Stanislava Vrhela, který zavezl puk do třetiny a od mantinelu z vrcholu kruhu nahodil zápěstím puk na branku. Střela se nejprve odrazil od hokejky jednoho z bránících hráčů a poté od brusle druhého beka Dukly, od které zaplula přímo vedle tyče bezmocného Berana. S pomocí štěstěny tak Kozlové vyrovnali ještě před koncem druhé dvacetiminutovky.

Opatrná třetí třetina

Do třetí třetiny nastoupili ještě opatrněji než do té druhé. Ani jeden z týmu totiž nechtěl udělat chybu a dát soupeři šanci zápas rozhodnout. Oba týmy dostali šanci v přesilové hře, ale statistika se pouze potvrdila a ani jedna ze dvou nejhorších přesilovkových sestav v tomto ročníku Chance Ligy se neprosadila.

Kontrolování hry, vyloučení a rozhodující gól

Jak už v posledních pár letech bývá zvykem, prodloužení 3 na 3 je více hrou o kontrole puku než o čemkoliv jiném, protože ani jeden z týmů nechce udělat chybu, která by ukončila zápas. Jinak tomu nebylo ani ve středečním střetnutí. Kozlové v podstatě od počátečního vhazování kontrolovali hru. Po necelých 3 minutách, to vypadalo, že se do šance dostanou domácí, když nebezpečně zavezli puk do třetiny soupeře, ale Vojtěch Síla se srazil s jedním hráčů Jihlavy, a i přes velký odpor fanoušků, hráčů i trenérů se musel odebrat a trestnou lavici.

Hosté vyhráli buly v útočném pásmu a následovně chvíli kombinovali. Ani ne po půl minutě domácí udělali chybu, které nejprve využil Patriks Ozols, který našel Tomáše Harkabuse, který okamžitě přemístil puk na druhou stranu, kde byl úplně volný Tomáš Čachotský, který střelou z první překonal Jakuba Soukupa.

Jak jsou na tom Kozlové?

Kozlové tak po 29. kolech jsou stále na jedenáctém místě, ale v posledních několika zápasech se dotáhli na rozdíl pouze pěti bodů od rezervy Pardubic, která je desátá s 35 body. K tomu mají Kozlové navíc jeden zápas v rukávu. Náskok 5 bodů mají na Frýdek-Místek, který ale má na kontě o zápas více. První je stále Poruba s 69 body a poslední je pražská Slávie s 29 body.

Co Kozly čeká dál?

Kozly nyní čeká týdenní reprezentační přestávka předtím, než odehrají 30. kolo 18. prosince od 18:00 v Chrudimi proti béčku Pardubic. Další domácí utkání je čeká ve středu 20. prosince proti Znojmo, které minule doma deklasovali 5:0.

Petr Martínek (SC Marimex Kolín): Tak myslím, že dneska diváci viděli parádní hokej z obou stran. Hra byla nahoru dolů, soupeř se dostal do vedení 3:1, ale my jsme obrovskou obrovskou vůlí a touhou se dneska do toho zápasu vždycky vrátili. Bohužel, i když se nám podařilo potom vyrovnat, tak jsme chtěli ještě bod minimálně bod navíc, ale v prodloužení jsme byli vyloučení a soupeř to využil a bere 2 body. My pouze jeden bod, na jednu stranu můžeme být rádi, kvůli tomu jak jsme prohrávali. Na druhou stranu i my jsme si vypracovali nějaké šance, ale dneska jsme shořeli opět v přesilovkách a to si myslím, že byl takový definitivní zlom v tom, že jsme brali jenom 1 bod a naopak soupeř přesilovky využil a zvítězil.

Karel Nekvasil (HC Dukla Jihlava): Během toho průběhu zápasu jsme si možná mysleli na 3 body, ale paradoxně naše nejhorší třetina byla ta první, tak jsme ji vyhráli 3:2. Nám se po několikátý stalo, že jsme vedli o 2 góly a ten zápas jsme nedotáhli do vítězného konce. I když dneska třeba ten čtvrtý gól, kdy Kolín vyrovnával, to bylo od jedněch do druhých noh a potom do brány, ale vyhrálo se, zvládli jsme ho aspoň za 2 body. Teď si odpočineme a připravíme se na další zápas.